evropské traily
Evropské traily

Evropské traily: Inspirace kam příště vyrazit

Dá se říct, že se jedná o jakýsi seznam pro mojí vlastní inspiraci o který se s vámi chci podělit. Samozřejmě je stále ve hře Pacific Crest Trail v USA, ale díky ne úplně příznivým podmínkám se může snadno stát, že se mi nepodaří odjet ani příští rok. Právě z tohoto důvodu mám v záloze evropské traily. Některé z nich by mohlo být snazší uskutečnit v případě, že se aktuální situace trochu zlepší, ale ne natolik abych mohla odletět do Ameriky.

1. Kungsleden: Švédsko

Kungsleden se nachází na severu Švédska a zasahuje až do oblasti zvané Laponsko. Část tohoto trailu jsem šla v roce 2018. Jednalo se však o pouhých 100 km. Od této doby se chci do těchto míst vrátit a celou Královskou cestu projít. Délka celého treku je přibližně 440 kilometrů. Začátek se většinou uvádí Abisko a cíl Hemaven, ale je možné si vybrat kterýkoliv směr. 

Zdroj: mapy.cz

Pokud máte rádi severskou přírodu, rozhodně si zde přijdete na své. Cesta prochází divočinou bez klasických obchodů a mimo jiné také bez telefonního signálu. Je důležité na to myslet během přípravy. Nějaké jídlo je ale možné doplnit v chatách rozmístěných podél trasy. Abisko se nachází již za polárním kruhem. Z tohoto důvodu je nejvhodnější vyrazit v létě. Na jaře a na podzim se můžete potýkat se sněhem. Výškový profil naštěstí není nikterak dramatický jelikož trail vede většinou údolím. Co dělá Kungsleden poněkud náročným přechodem je především často deštivé a chladné počasí a nutnost si nést s sebou velké množství potravin. Počítejte přibližně se 14-21 dny, potřebné k projití celé trasy.

evropské traily
Kungsleden aneb Královská cesta ve Švédsku

2. Cesta hrdinov SNP: Slovensko

Cesta hrdinov Slovenského národního povstání se táhne bezmála přes celé Slovensko. Délka trasy se uvádí od 750 do 770 km během které nestoupáte přes 30 000 výškových metrů. Tento thru-hike (trail, který jdete úplně celý od začátku až do konce) vede z Duklianského priesmyku na severovýchodě Slovenska a končí v Devíně nedaleko Bratislavy.

evropské traily

 Já jsem absolvovala pouze úsek, který prochází skrz Nízké Tatry. Na celou délku je potřeba asi 30-35 dní. Trasa prochází mnoha národními parky, kde je třeba si dát pozor na omezené možnosti bivakování.

evropské traily
Cesta hrdinov Slovenského národního povstání v oblasti Nízkých Tater

3. West Highland Way: Skotsko

West Highland Way vede na západě Skotska. Na Britských ostrovech naleznete mnoho trailů, ale tento patří pravděpodobně k těm nejznámějším. Začíná v Milngavie, končí ve Fort William a měří lehce přes 150 kilometrů, které vám potrvá projít odhadem 7 dní. Pokud by vám to bylo málo ve Ford William na trail bezprostředně navazuje East Highland Way se svými 134 km, která končí v Aviemore. A jestliže máte čas a chuť, můžete pokračovat ještě dál, tentokrát po Speyside Way, která vás po 107 kilometrech dovede až k Severnímu moři. Když to dáte dohromady dostanete přes 390 kilometrů napříč Skotskem.

4. GR10/GR 11: Francie/ Španělsko

Obě trasy vedou přes celé Pyreneje, každá však na jiné straně hranice. GR10 prochází Francií v celkové délce přibližně 866 km. S 48 kilometry převýšení rozhodně patří mezi velmi náročné traily. Takzvané  trailheads (místa začátku či konce trailu) jsou v tomto případě Hendaye u Atlanského oceánu a Banyuls-sur-Mer u Středozemního moře. Španělská GR11 je známější a seženete o ní pravděpodobně i více informací. Se svojí délkou 840 km a s 35,5 kilometry převýšení začíná v Hondarribie na západním pobřeží a končí ve městě Llanca na pobřeží východním. Je třeba brát v úvahu, že stejně jako její francouzská sestra je velmi náročná. Na obě varianty připadá 35-40 dnů v návaznosti na vaší fyzické zdatnosti.

5. GR 20: Korsica, Francie

Se svými přibližně 180 km je mnohdy považována za nejnáročnější trek v Evropě. Trail začíná ve vesnici Calenzana na severu ostrova a pokračuje na jih až do obce Conca. Celkové převýšení je úctyhodných   13 000 metrů. Přechod celé hřebenovky zabere údajně 10-16 dní. 

6. GR 221: Mallorca, Španělsko

Mezi další evropské traily se řadí GR221 vedoucí po západním pobřeží španělského ostrova Mallorca přes pohoří Serra de Tramuntana. Měří přibližně 120 km a s převýšením 5 000 m vám trek zabere přibližně 6-8 dní. Začátek připadá na Sant Elm na jihu a konec na obec Pollenca nacházející se na severu. Nejlepší období kdy vyrazit je jaro a podzim, kdy teploty nejsou ještě tak vysoké, ale zároveň si můžete užít i nějaké to koupání.

7. Corfu trail: Řecko

Trasa táhnoucí se přes celý ostrov v celkové délce 220 kilometrů začíná ve vesnici Kavos u jižního pobřeží a končí v obci Agios Spiridon na severu ostrova. Pokud stejně jako já milujete výhled na pobřeží, mohl by vás tento trail zajímat. V období kdy u nás je ještě zima by nebylo špatné se trochu ohřát u moře.

Na závěr

Nakonec chci uvést, že žádný z výše uvedených trailů jsem nešla. Přinejmenším ne celý. Mám je ovšem na svém bucket listu. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek a inspirovat i vás. Třeba se i vy dozvíte o treku, který ještě neznáte a na základě toho se rozhodnete si o něm zjistit více informací a třeba i vyrazit. Stejně jako já…

Budu velice ráda za jakýkoli komentář, ve kterém se s ostatními podělíte o své připomínky, vlastní zkušenosti či rady a tipy. Každý jsme jiný a máme na dané téma svůj názor. Toto je můj, což znamená jeden z mnoha…

dehydrovaná strava

Předchozí

Dehydrovaná strava: Jak si ji vyrobit doma

americké traily

Následující

Americké traily: Nejen o Pacific Crest Trailu

Sledovat mě můžete také na:

2 komentáře

  • Nikola Balko

    Doporučuji ještě GR223 na Menorce dá se spojit s GR221 dohromady to dá okolo 300km. Taky GR 130 na La palmě nebo traily na jiných Kanárských ostrovech.

    • Tereza - admin

      Ahoj Nikolo, děkuji moc za další tipy 🙂 O Menorce vím, napadlo mě spojit ji právě s Mallorcou. GR 130 neznám ani žádný jiný Kanárských ostrovech. Ty jsi tyto traily šla?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *