Gear list

Camino de Santiago: Co jsem měla v batohu

Absolvovala jsem Camino de Santiago dvakrát.  První byla Severní cesta a druhá, o rok později, Portugalská.  Porovnám-li batohy, které jsem na daných trasách nesla, skoro se až zhrozím, do jaké míry se liší. Především objemově. Paradoxně nehraje roli počet kilometrů ale především zkušenost.

Co se týče balení, je to vždy o zkušenostech. Čím víc jich máme, tím jsme schopní se lépe sbalit. Lépe v tomto případě znamená, že máme méně věci při zachování nezbytného komfortu. Naučíme se brát si s sebou pouze věci, které skutečně potřebujeme. Slovo skutečně, bych klidně i dvakrát podtrhla.

Již jsou dávno pryč doby, kdy jsem na zádech táhla velké množství věcí ,,co kdyby‘‘. Až na pár výjimek dané věci nejsou třeba.  Vy s sebou zbytečně táhnete náhradní mikinu, tři trička na převlečení, patery ponožky a nic z toho nepoužijete. Samozřejmě výjimku tvoří věci do deště. S nimi je to stejné jako s pojištěním. Je dobré je mít, ale v lepším případě je nepoužít.

Batoh, který jsem měla na své první cestě do Santiag de Compostela

Důležité je mít batoh lehký. Není skoro nic, co vám může tak znepříjemnit výlet jako těžká krosna. Nejde jen o to, že vše taháte na zádech, ale také vám trvá věčnost, než se každé ráno sbalíte. Zbytečně ztrácíte čas.

Co se týče vybavení na Camino, moc toho nepotřebujete. V případě, že se rozhodnete spát v albergue (ubytovnách pro poutníky), při troše šikovnosti se zvládnete sbalit do 30 litrového batohu. To rozhodně neplatilo o mé první cestě, kdy jsem měla skoro největších krosnu ze všech. Na základě zkušeností ze Severní cesty jsem byla schopná se do Portugalska mnohem lépe sbalit. Zde je soupis těch nejpodstatnější kusů vybavení. Nezahrnuji zde drobnosti jako zubní pastu nebo opalovací krém.

Camino de Santiago
Co jsem si vzala i na svoji druhou cestu:

– Tenoučký letní spacák

– Nízké boty bez Gore-texu

– Knihu

– Foťák

– Dlouhé elasťáky místo kalhot

– Kraťasy

– Plavky

– Rychleschnoucí ručník

– Liner – velký igelitový pytel, který se dává do vnitřku batohu, chrání věci před navlhnutím

Co jsem si naopak nebrala:

– Třísezóní spacák

– Karimatku

– Nízké boty s Gore-texem

– Trekové hole

– Hrneček

– Zásoby jídla

– Rukavice

– Čepici

– Těžkou pláštěnku

– Pláštěnka na batoh

Volba vhodného vybavení je individuální záležitost. Někomu může připadat, že kniha je absolutně zbytečná věc. Já jí však dávám přednost před čtečkou. Naproti tomu někdo jiný ocení trekové hole.

Co bych vyzdvihla, jsou boty. Rozhodně není potřeba mít pohory, nebo jiné vysoké boty. A to ani na Severní cestu, která je údajně nejnáročnější z tras vedoucí do Compostely. Není třeba ani Gore-tex jelikož ve Španělsku prší málo a oceníte spíše prodyšnost než nepromokavost. Nejdůležitější věc je především to, aby byly pohodlné. Puchýře jsou opravdu nepříjemná a bolestivá záležitost. Ideálně boty, které máte už prošláplé a víte, že vám sedí.

Výhodou Camina je, že denně procházíte civilizací a snadno si pořídíte potřebné nebo chybějící věci. Proto si nemusíte dělat až takovou hlavu s tím, že něco zapomenete. V nouzi si to cestou pořídíte.

Budu velice ráda za jakýkoli komentář, ve kterém se s ostatními podělíte o své připomínky, vlastní zkušenosti či rady a tipy. Každý jsme jiný a máme na dané téma svůj názor. Toto je můj, což znamená jeden z mnoha…

Předchozí

7 důvodů proč vyrazit do Santiaga de Compostela

Následující

Pacific Crest Trail: Něco málo na úvod

Sledovat mě můžete také na:

2 komentáře

  • Martina

    Naprosto souhlasím s těma botama. Já jsem tedy měla “štěstí” a pršelo mi 80% cesty, celodenní slejváky 😀 Ale ta prodyšnost bot byla daleko příjemnější, než goretexy, které jsem měla na prvním Santiagu. Nedám dopustit na Altra Lone Peak a klidně i fusekle v sandálích po ránu. 😀 stay Čech 😀

    • Tereza - admin

      Boty Altra jsou skvělé zejména díky neuvěřitelně široké špičce. Jsou díky tomu skutečně pohodlné. Bohužel já s nimi mám velmi nepříjemnou zkušenost, ale za to si můžu já, ne ty boty. Díky nulovému dropu, jsem si zadělala na pěkné problémy s achilovkou :-/ Aniž bych s nimi postupně vyrážela na kratší výšlapy, dala jsem v nich hned několik dní za sebou přes 30 kilometrů a už přes měsíc mě ta zapeklitá šlacha trápí. Ale chci jim dát ještě šanci. Jaké jsi měla ty ze začátku zkušenosti s touto značkou?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *