GR223
Baleárské ostrovy

GR223 – Menorca: Praktické informace

GR223 je dálková trasa nacházející se na ostrově Menorca, která je součástí Baleárského souostroví spadající pod správu Španělska. Celá stezka vede po obvodu ostrova díky čemuž si užijete nespočet výhledů na moře. A nejen výhledy. Pláže nacházející se nedaleko od sebe vybízejí ke koupání, které přijde po všeprostupujícím horku vhod. Díky minimálnímu převýšení je celá GR223 zvládnutelná většinou za 6-8 dní. Sever ostrova je více kopcovitý, opuštěnější a podle mého názoru zajímavější. Jih se může pochlubit zejména útesy a větším množstvím měst podél pobřeží.

GR223
Severní část ostrova

Kdy vyrazit

I v tomto případě platí, že nejvhodnějším obdobím je jaro a podzim. Pokud dáváte přednost nižším teplotám na chůzi, vyrazte klidně už v březnu nebo dubnu. Moře bude v tuto dobu ale jen pro ty otužilejší z vás. A věřte, že by byla obrovská škoda nevyužít na Menorce možnost koupání. V květnu, kdy jsem šla já, měla voda příjemných 19 °C a přes den to také šlo, i když jsem se už také pěkně zapotila. Červen stejně jako září budou už poněkud teplejší měsíce, ale ještě je považuji za schůdné. Červenec a srpen je tak akorát na to koupání, chodit bych v tom ale nechtěla. Říjen a měsíce následující bude teplota přes den opět klesat, což při celodenní chůzi oceníte. Pokud budete hledat, jaké jsou teploty ve vámi zvoleném termínu, počítejte s tím, že jsou uváděny ve stínu, a ten se tam prakticky nevyskytuje.

GR223

Doprava

Na Menorcu se dostanete samozřejmě letecky. Zkuste do vyhledávače zadat i jiné letiště než to pražské. Mnohdy se dostanete na podstatně lepší cenu. Jak jsem zmiňovala v předchozím článku, já jsem se na Menorcu dopravila trajektem z Mallorcy. Rozhodnutí spojit přechod GR221 a GR223, považuji za velmi šťastné rozhodnutí. Trajekt z Mallorcy odplouvá ze dvou přístavů. Já jsem zvolila spoj, který zajišťovala společnost ­­­­­Trasmediterranea, která vyráží z Palma de Mallorca a pluje do Maó (Mahón). Za zpáteční palubní lístek jsem zaplatila 65 euro (květen 2021). Nevýhoda je, že jezdí vždy jen jednou za týden v neděli. Je to podstatně delší jak vzdálenostně tak časově (6 hodin) než trajekt startující v Alcúdii. Z tohoto přístavu vyplouvala mimo jiné společnost Balearia, která v tu dobu, kdy jsem tam plánovala jet nabízela jízdenky přes 160 eur. Ceny se velmi mění v závislosti na období, kdy chcete jet a také jak moc dopředu si lístek obstaráváte. Porovnání cen trajektů naleznete na stránkách Direct Ferries.

Trajekt ze sousedního ostrova Mallorca

Trasa

Celkem trasa GR223 měří 185 kilometrů a její převýšení činí pouze 1 800 metrů. Oficiálně stezka začíná ve městě Maó (Mahón) a vede nejprve na sever a následně se stáčí na západ ostrova. Můžete ale začít prakticky kdekoliv. Jelikož trail obchází celý ostrov kolem dokola, je startovní a cílové místo, pokud se rozhodnete projít celou cestu, shodné.

GR223

Značení

Značení je v porovnání s tím co bylo na Mallorce, skutečně propracované. I my zvyklí na značení od KČT, které je považováno za nejlepší na světě, mu nemámě co vytknout. Stezka jo rozdělená na 20 etap v průměrné délce 10 km. Celý trail je vyznačený dřevěnými patníky, které jsou navíc očíslované. Naleznete na nich informaci, jakou etapu právě jdete a kolikátý patník na tomto úseku míjíte. Skoro na každé křižovatce se nachází rozcestník, tak je skoro nemožné se ztratit. Opět jsem měla stažené offline mapy, abych dokázala mimo jiné určit vzdálenost od měst, jakožto zásobovacích bodů.

GR223
Díky těmto dřevěným patníkům bylo jednoduché stále sledovat stezku

Nocování

Stejně jako na Mallorce je zde stanování zakázané. Jestliže si však vyberete místo dostatečně vzdálené lidským obydlím, nebudete mít sebemenší problém. Hledání vhodných plácků na rozložení ležení bylo velmi snadné. Dokonce si troufám tvrdit, že zde, na Menorce, jsem spala na nejhezčích místech vůbec. Až na jednu noc, jsem spala vždy pod širákem. Většinou se mi navíc podařilo najít místo s parádním výhledem. Ať to byl pohled na moře, útesy, pláž nebo maják, vše mi díky své kráse připadalo až neuvěřitelné. Opravdu zde nocuji? Nezdá se mi to? To jsou otázky, které jsem si každý večer kladla.

Místo na spaní přímo na útesech

Voda

Pokud jsem upozorňovala, že na Mallorce je málo vody, tak tady není zcela žádná. Jediná studánka, jediný potůček, jednoduše ani kapka. Veškerou vodu jsem tedy obstarávala u místních. Vždy na upozornění, že voda není pitná, jsem jen pokývala hlavou a následně ji pro jistotu nechala protéct filtrem. Předpokládám, že by se mi při vypití této ,,nepitné“ kohoutkové vody nic nestalo, ale nechtěla jsem riskovat. Najít nějakého toho místního byl však mnohdy problém. Menorca je především pro ty, co sem jednou za mořem a podle toho to tam v květnu vypadalo. Jeden apartmán vedle druhého, které díky mimosezoně neprojevovali žádné známky lidské přítomnosti. A z těchto apartmánů byla tvořená celá městečka a nebylo jednoduché tam narazit a živou duši, která by mi natočila vodu. Opět tedy 4 litry v batohu nebyly výjimkou. Mezi Platja de Formells a Cala Morell byl 30ti kilometrový úsek bez jakékoli obce, tudíž i bez vody.

GR223
Vodu bylo možné získat pouze ve městečkách od místních, pokud se tam nějací nacházeli

Jídlo

Díky opuštěnosti městeček bylo mnoho supermarketů a restaurací zavřeno. Na ty, co byly vyznačeny v mapách, se nedalo vůbec spoléhat. Na severu, kde městečka od sebe byla vzdálena i den chůze, jsem si dělala zásoby na 1-2 dny. Mohlo se totiž stát, že přestože dojdete do města, obchod tam nebude existovat nebo bude zrovna ,,siesta‘‘ (14-17 hod) a budete muset čekat, než znovu otevřou. Pozor na neděli, to má většina obchodů zcela zavřeno.

Informace v kostce

Kdy vyrazit:

Délka trasy:

Převýšení:

Počet dnů:

Start:

Cíl:

Značení:

Nocování:

Voda:

Jídlo:

březen, duben, květen, září, říjen

185 kilometrů

1 800 m

6 – 8 dnů

Maó/Mahón

Maó/Mahón

velmi dobré, často rozmístěné dřevěné patníky, rozcestníky

stanování je zakázané, pokud nenocujete v blízkosti usedlostí, není s ním však problém

v krajině žádná, možnost pouze u lidí

mnoho obchodů a restaurací bylo zavřeno (květen), potřeba mít zásoby na 1-2 dny

Mallorca

Předchozí

GR221 – Mallorca: Den po dni

Menorca

Následující

GR223 – Menorca: Den po dni

Sledovat mě můžete také na:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *