Outdoorové nádobí: V čem si venku uvařit a čím se najíst
Vařič již vybraný máme, nyní zbývá doplnit nádobí, které k přípravě jídla přirozeně také patří. Opět existuje několik variant, já se zaměřím pouze na ty, které jsou vhodné na dlouhodobé tahání v batohu na zádech. Zcela vynechám těžké campingové sady, se kterými sice uvaříte stejně složitá jídla jako doma, ale pánvičku si do hor jednoduše brát nechcete.
Nádoba na vaření
Pokud nemáte Jetboil, ve kterém je nádoba na vaření součástí, musíte si pořídit nějaký hrnec či ešus. Jsou různé velikosti a výběr závisí na množství lidí, pro které plánujete vařit a také jaký jste jedlík. Pokud vyrážím sama, beru si s sebou hrnec o objemu 800 ml a bohatě mi to stačí. Ve dvou nosíme 1250 ml, což někdy je méně než bychom potřebovali, ale vždy to nějak zvládneme. To další co zásadně ovlivňuje výběr je především druh materiálu, ze kterého je nádoba vyrobena.
1. Hliníková
Pravděpodobně všichni známe klasický hliníkový ešus. Nádoby vyrobené z hliníku jsou pravděpodobně nejpoužívanější variantou. Výše zmíněný ešus bude rozhodně nejlevnější. V případě, kdy zvolíte již nějakým způsobem povrchově upravený hrnec, např. s nepřilnavým povrchem, cena se podstatně zvýší. Velkou výhodou hliníkového nádobí je nejrychlejší přenos tepla. Hmotnost těchto nádob bývá většinou také přijatelná. Údajně však konzumace jídla z hliníkového nádobí není vhodná pro naše zdraví. Výrobci proto přišli s nápadem na tyto hrnce dát ochranou vrstvu, díky které se hliník nedostane do přímého kontaktu s vaším jídlem.
2. Titanová
Bezkonkurenčně nejlehčí varianta. Můj titanový hrnec o objemu 800 ml váží neuvěřitelných 119 g. Opět si ale za nízkou hmotnost připlatíte. V porovnání s hliníkovou nádobou přenáší trochu pomaleji teplo, ale to za ty ušetřené gramy rozhodně stojí.
3. Nerezová
Tento druh materiálu zde uvádím pouze pro úplnost. Podle mého názoru se jedná o nejméně vhodnou variantu. Důvod je zcela jasný. Vysoká hmotnost je nejzásadnější nevýhoda nerezového hrnce. Pomalý přenos tepla je také velmi znatelný. To poznáte především pokud nemáte vařič s vysokým výkonem. Cena je ale většinou nižší než u hliníkového hrnce s nějakou povrchovou úpravou. Nerez vám na druhou stranu vydrží věčnost, nemusíte si dělat starost s jeho zacházením, a klidně ho, stejně jako hliníkový ešus bez nepřilnavé úpravy, můžete strčit do ohně.
Miska
Já osobně žádnou nepoužívám. V případě, že je vás víc a nechcete jíst z jednoho hrnce, může byt lehká plastová miska řešením. Poměrně dobrá vychytávka na několikadenní přechody, kde bývá trochu problém s vodou, je použití zip lock sáčků. Já s sebou nosím pytlíky, které jsem si vymyla po snědení kupované dehydrované stravy. Doma při balení jídla si do nich dám kuskus, instantní ovesnou kaši nebo domácí dehydrovanou stravu a na trailu dovnitř naliji pouze vodu a následně jím přímo z nich. Díky tomu mi hrnec zůstane čistý na příští vaření. Mám tedy obal na jídlo, který následně použiji místo misky. Podle délky treku buď použité pytlíky znovu vymyji a poté mohu znovu naplnit nebo je jednoduše vyhodím.
Lžíce
Lžíce stejně jako nádoby na vaření jsou vyrobeny z různých materiálu. Nejčastěji plastové, případně titanové. Samozřejmě můžete šáhnout i po nerezové lžíci z vašeho příborníku, ale bude zbytečně těžká. Před titanovou verzí dávám přednost plastu. Důvod je jednoduchý, nechci si poškodit titanový hrnec a navíc nesnáším zvuk škrabání kovové lžíce o ešus či jinou nádobu. Navíc lžíce se snadno ztratí či někde zapomene a u plastové lžíce za 25 korun by mě to zas až tak netrápilo. S oblibou používám lžíce prodloužené, jelikož se mi s nimi jí lépe právě z výše zmíněných uzavíratelných pytlíků. Existuje také takzvaný spork což je něco mezi vidličkou a lžící.
Hrneček
Hrneček s sebou nosím výjimečně, převážně v případech kdy si plánuji na cestách vařit kávu. Pokud si připravuji čaj, naleji ho do lahve Nalgene, kterou s sebou většinou nosím a následně piji přímo z ní. Existují ale šikovné varianty plastových či silikonových skládacích hrnečků, které nejsou objemné a poměrně lehké oproti klasickým plecháčku.
Jaké nádobí používáte vy? Z jakého materiálu máte hrnec nebo ešus? Používáte spork, nebo jste v něm stejně jaké já nenašli zalíbení? Považujete nůž za nepostradatelnou součást vaší výbavy? Napište mi to komentářů…
Nůž
Nůž, který využijete nejen na krájení chleba, se rozhodně ve výbavě může hodit. Je to však věc, kterou já osobně dost často zapomínám a mnohdy to dopadne tak, že si chleba musím koupit krájený a namazat si ho pomazánkou obrácenou stranou lžíce. Opékáky na špekáčky si ale bez něj neuděláte.
Předchozí
Vařič aneb základ vaší outdoorové kuchyňské výbavy
Následující
Filtr na vodu: Sawyer Mini vs. Katadyn BeFree