PCT long - distance Permit
Pacific Crest Trail

Žádost o PCT long – distance Permit

Žádost o PCT long- distance Permit

Jedná se o povolení, které vás opravňuje vyrazit na Pacific Crest Trail. Jak taková žádost o PCT long-distance Permit probíhá? To je otázka, kterou jsem si položila jakmile jsem zjistila, že se bez něj neobejdu. Pokud tento permit nezískáte, jednoduše vyrazit nemůžete. Z tohoto důvodu doporučuji vše ostatní, včetně víza, zařizovat až po jeho schválení. Nejprve se musíte rozhodnout, zda chcete jít méně nebo více jak 500 mil. Pro každé platí jiná pravidla. Já se budu věnovat variantě nad 500 mil.

O permit na rok 2020 se žádalo ve dvou termínech. První byl 29. října 2019 a druhý 14. ledna 2020. V prvním kole bylo k dispozici 35 míst na den, v kole druhém 15 míst. Dohromady mohlo vyrazit 50 lidí denně. Pokud jste chtěli začínat na hranicích Mexika a USA mohli jste si vybírat z termínů od začátku března do konce května. Toto pravidlo bylo nové pro rok 2020. Permit je zdarma. Jediné co je tedy třeba je štěstí.

Stručný soupis jak probíhá žádost o PCT permit

 1. Zjistit datum a čas, kdy se žádosti o permit uskuteční
 2. V určeném dni a čase se proklikáte na potřebný odkaz na stránkách Pacific Crest Trail Association
 3. Dojde k náhodnému rozdělení pořadových čísel
 4. Výměr místa, kde budete začínat a končit
 5. V okamžiku, kdy se dostanete na řadu, si můžete vybrat datum startu
 6. Odešlete žádost o permit 
 7. Do 24 hodin vám dorazí email potvrzující přijetí vaší žádosti
 8. Do 3 týdnů přijde znovu email s potvrzením či zamítnutím vaší žádosti 
 9. Po druhém termínu žádostí bude váš permit možné vytisknout
 10. Možnost změny data startu
 11. Zrušení permitu z vaší iniciativy
 12. Získaní data startu po vypsaném termínu

Trochu podrobněji popíši, jak  žádost o PCT  long-distance permit probíhala, když jsem ji absolvovala já.

1. Zjistit datum a čas kdy se žádosti o permit uskuteční

Na webových stránkách Pacific Crest Trail Association je dlouho dopředu uveřejněný datum a čas, kdy bude možné o permit zažádat . Jedná se o čas Pacifický, tak je samozřejmě potřeba si ho přepočítat na čas středoevropský. Dejte si pozor i na případnou změnu na zimní čas.  V termínu kdy jsem žádala já, u nás již zimní čas byl, ale v US ještě ne.

2. V určeném dni a čase se proklikáte na potřebný odkaz na stránkách PCTA

Ve stanovený den a PŘED stanoveným časem se na stránkách Pacific Crest Trail Association proklikáte na odkaz, který vás přesměruje na takzvanou waitingroom. Jak název napovídá, čekáte, než nastane přesný čas, který byl vypsán. Pokud se do waitingroom dostanete až po stanoveném čase, systém vám automaticky přiřadí pořadové číslo až úplně na konci, což výrazně snižuje vaše naděje.

PCT long - distance Permit
Waitingroom

3. Dojde k náhodnému rozdělení pořadových čísel

Následně dojde k jakémusi slosování a vy dostanete pořadové číslo. To určuje, kdy se dostanete na řadu a budete si moct zvolit termín startu. Přiřazení pořadového čísla probíhá skutečně náhodně a nezáleží, zda jste na stránce přihlášení dvě hodiny předem, nebo jen pár minut.  Je to čistě jen o štěstí. Po přidělení čísla se vám zobrazí také odhadovaný čas, za jak dlouho se dostanete na řadu. Je to ale pouze orientační, nedoporučuji na to stoprocentně spoléhat, abyste to pak náhodou neprošvihli. 

PCT long - distance Permit
Čekací fronta: Po slosování mi bylo přiděleno číslo 539

4. Výměr místa, kde budete začínat a končit

Jakmile se dostanete na řadu, systém vás přesměruje na stránku, kde si nejprve zvolíte zda chcete zahájit novou aplikaci, nebo ji již máte a chcete pouze jiné datum. To je většinou v případě, že jste se hlásili již v první termín, ale nevyhovovalo vám datum a v druhém kole ho chcete změnit.

PCT long - distance Permit

První co si volíte je místo, kde chcete začínat a kde plánujete končit. Cíl cesty je to samozřejmě jen orientační. Nikdy nevíte, kdy vás nějaké okolnosti donutí skončit dřív.

Plánovaný start a cíl vaší cesty

5. V okamžiku, kdy se dostanete na řadu, si můžete vybrat datum startu. 

Následně se vám zobrazí kalendář, kde si zvolíte datum, kdy chcete začínat. U každého dne se zobrazuje, kolik je v daný den již přihlášeno lidí. Pokud je tam číslice 0, znamená to, že je ještě 35 volných míst (v případě prvního termínu), pokud je tam číslo 35, den je již plně obsazen a nelze si ho zvolit. Kromě data začátku vybíráte také předpokládané datum dokončení. Není to nikterak závazné, uvádí se to jen tak pro orientaci. 

PCT long - distance Permit

Dále vyplníte některé základní iniciály a emailovou adresu, kam vám přijdou informace o průběhu žádosti. Celé to trvá nanejvýš 10 min. K dispozici máte minut 20.  Jde to v pohodě stihnout. 

6. Odešlete žádost o permit

Důležité je odesílat žádost pouze jednou. V případě že ji odešlete víckrát, systém si to spáruje a vaše žádost bude pravděpodobně rovnou zamítnuta

7. Do 24 hodin vám dorazí email potvrzující přijetí vaší žádosti

Do 24 hodin obdržíte potvrzení na váš email, kde budete mít přiřazen unikátní kód s jeho pomocí se přihlásíte do Permit Management Portal, kde budete moct sledovat průběh schvalování vašeho permitu.   

PCT long - distance permit
Aplikace, ve které vidíte stav své žádosti

8. Do 3 týdnů přijde znovu email  s potvrzením či zamítnutím vaší žádosti

Do 3 týdnů vám přijde další email, ve kterém se dozvíte, že vaše žádost byla přezkoumána a zda byla či nebyla schválena. Zároveň se změní status na vašem portálu. Pokud je uvedeno, že permit byl schválen (approved), můžete slavit. Právě jste získali povolení startovat daný rok na PCT.

9. Po druhém termínu žádostí bude váš permit možné vytisknout

Pokud jste žádali první termín, nebude ještě váš permit možný vytisknout. Tlačítko k tisku se zpřístupní po druhém termínu vydávání permitů. Je to z důvodu, že je ještě možné v druhém termínu zažádat o změnu data startu. Následně pokud máte PCT long-distance Permit schválený a zpřístupněný tisk, musíte si ho vytisknout a po celou dobu na PCT ho mít fyzicky u sebe. Mít ho pouze v telefonu nestačí.

PCT long - distance Permit
Vytištěný PCT long - distance permit
10. Možnost změny data startu

Pokud máte permit schválený z prvního termínu a chcete datum změnit, nezasílejte novou žádost. Opět se musíte dostat do waitingroomu, kde bohužel musíte projít stejným slosováním jako v prvním termínu. Nemáte tedy žádnou výhodu oproti těm, kteří si v druhém termínu žádají poprvé. Když na vás přijde řada, přihlásíte se do své již existující aplikace a přes ni si zvolíte nové datum. 

11. Zrušení permitu z vlastní iniciativy

Samozřejmě se může stát, že z nějakého důvodu nemůžete vyrazit. Byla by škoda, kdyby váš permit zůstal zcela nevyužit, proto kontaktujte PCTA, která bude moci váš termín poskytnout dalším zájemcům. Pokud si následně někdo o permit zažádat, bude moci vyrazit místo vás. Žádné sankce, za zrušení permitu samozřejmě nejsou.

12. Získaní data startu po vypsaném termínu

Právě z výše uvedeného důvodu je možné, že se v průběhu objeví volné termíny. Můžete tedy sledovat stránky PCTA a třeba budete mít štěstí a nějaké datum se i po druhém kole žádostí uvolní. Je to možné ověřit, pokud se proklikáte přes žádost o permit a systém vás přesměruje na kalendář s termíny. Právě tam zjistíte, zda všude září číslo 50 (plno) nebo se tam objevil termín, který není zcela zaplněn. 

Více informací naleznete na oficiálních stránkách Pacific Crest Trail Association: http://www.psta.org

Žádali jste stejně jako já v roce 2020 a nakonec nikam nejeli? Nevzdáváte to a pokusíte se o to, hned jak to bude možné? Nebo jste tento proces ještě neabsolvovali a máte obavy jak to bude probíhat? Napište mi to komentářů…

Předchozí

Příprava na Pacific Crest Trail

Pacific Crest Trail

Následující

Jak probíhala žádost o vízum do USA

Sledovat mě můžete také na:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.