stan
Výběr vybavení

Stan a jiné přístřešky aneb pod čím složit hlavu

Stan nebo jakýkoliv přístřešek se řadí do takzvané Velké trojky (Big Three). Mimo něj do ní patří také spací systém (spacák s karimatkou) a batoh. Jedná se o nejtěžší věci, které jsou součástí takzvané base weight. Jde o základní váhu, která se v průběhu cesty nemění a do které se nepočítají spotřební věci jako jídlo, palivo aj. Také se do ní nezahrnují věci, které máte na sobě včetně trekových holí. Víc než u zbytku vybavení je třeba myslet u těchto věcí na hmotnost. Pokud budete mít některé s těchto čtyř věcí opravdu těžké už vás nezachrání super lehké zbylé vybavení. Výběr přístřešku ale samozřejmě není jen o váze. A jaké druhy přístřešků vlastně existují?

1. Stan

Stojná konstrukce

1. Samostojný

Staví se pomocí tyček, díky kterým stan stojí i bez použití kolíků. To samozřejmě neznamená, že je nebudete používat. Jde spíše o to, že po uvolnění nějakého kolíku vám stan nespadne na hlavu. Stavba je většinou jednoduchá a rychlá. Nevýhoda je samozřejmě extra váha tyček.

stan
Samostojný stan
2. Na trekové hole

Některé stany se staví pomocí jedné nebo dvou trekových holí. Nepopiratelná výhoda je, že hole používáte jako opora přes den a večer je použijete na stavbu. Netaháte je tedy na zádech jako tyčky k samosvojnému stanu, které nevyužijete jinak než na stavbu.  Nevýhoda tohoto druhu stanu je potřeba větší zručnosti při stavění. Rozhodně by si ho člověk před trekem měl  nanečisto postavit. Mně první stavba zabrala přes půl hodiny a rozhodně výsledek nevyl nijak valný. Důvod proč se pro něj  rozhodnout i přes náročnější stavbu je samozřejmě nižší hmotnost. Časem, když získáte grif vám ani stavba těchto ultra light přístřešků nepřijde složitá. 

stan
Stan postavený pomocí trekové hole

Vrstvy

1. Jednovrství

Díky menšímu množství materiálu jsou lehčí. Problém je zde však s kondenzací. Jelikož vás nechrání od mokrého tropika již žádná jiná vrstva, snáz se při pohybu ve stanu dotknete mokré stěny. Pokud neprší, můžete nechat pootevřený vchod, díky čemuž zlepšíte ventilaci a snížíte kondenzaci.

2. Dvouvrstvé

Bývají teplejší, jsou tedy vhodnější i do chladnějších podmínek. Oproti jednovrstvým jste trochu lépe chráněni od  kondenzací mokrého tropika. Jelikož obsahuje o vrstvu navíc jedná se samozřejmě o těžší variantu. 

Kondenzace

S termínem kondenzace se při probírání stanů setkáte velmi často. Jde se o kapičky vody, které je možné vidět každé ráno zevnitř vašeho přístřešku. Pokud je kondenzace velmi vysoká, může voda začít skapávat přímo na váš spacák. Jedná se o zcela běžnou věc, se kterou se v menší či větší míře setkáte v jakýmkoli druhem přístřešku. Díky vašemu dechu se do ovzduší dostane voda ve formě páry, která se vysráží na podstatně chladnějším tropiku nad vaší hlavou. A pokud stan či tarp nemá dostatečnou ventilaci, vše zůstane na vnitřní straně stanu.

Materiál

  1. Polyester – nejlevnější, nejtěžší 
  2. Nylon – lehčí než polyester, po promočení má tendenci se prověšovat 
  3. Cuben Fiber neboli Dyneema – nejlehčí, vysoká pevnost, nejdražší 

2. Tarp

Jedná se o jednoduchý přístřešek, který se také staví pomocí trehové hole. Je vždy jednovrstvý a bez podlážky. Existují také takzvané poncho – tarpy, které můžete využít jako pláštěnku a následně z ní můžete postavit jednouchý přístřešek pro jednoho. Do této kategorie bych zařadila i přístřešek vytvoření z jednoduché zakrývací plachy, které já osobně hojně využívám na víkendových toulkách po Čechách.  Je lehká, opravdu levná a dá se snadno použít pouze jako podlážka při spaní pod širákem. Navíc to není stan, tím pádem nemám strach, že mě někdo načapá, když s ní spím například v CHKO či národních parcích, kde je stanování zakázané. 

stan
Plachta, že které si snadno pomocí provázku postavíte přístřešek

3. Hamaky

Jedná se o údajně nejpohodlnější variantu spacího systému. Další výhodou je, že nemusíte řešit podklad, na kterém spíte. Z tohoto důvodu pod vámi můžou být kameny a vás to nemusí trápit. Samozřejmě musíte mít k dispozici stromy, na pláních by vám hamaka byla k ničemu.  Pokud v ní však chcete spát i v trochu chladnějším a nepřívětivém počasí, samotná hamaka vám pravděpodobně stačit nebude. Do tohoto systému je tedy třeba zařadit nějaký tarp chránící vás před deštěm. Aby na vás nešla zespodu zima používá se takzvaný underquilt, což vypadá jako krátká péřová deka, která se upevňuje pod hamaku v oblast zad. Pokud sečtete hmotnost těchto dalších věcí, často dojdete k váze, která může být vyšší než UL (ultra light) stany. 

Dáváte přednost klasickému stanu nebo raději volíte ultra light verzi stavěnou pomocí trekových holí? Máte zkušenosti s jednoduchým tarpem nebo si s výběrem zatím nevíte rady? Napište mi do komentářů…

spacák

Předchozí

Spacák: Jak vybrat pro vás ten nejlepší

Blanský les

Něsledující

CHKO Blanský les: Zimní přechod

Sledovat mě můžete také na:

8 komentáře

  • Petra

    Ahoj, můžu se zeptat, jakou plachtu na postavení jednoduchého přístřešku používáš? A s jakými rozměry? Vybírali jsme letos v Hornbachu/Obi a buď mi přišlo všechno moc velké (a v tomto případě už i váhově skoro víc jak UL stan), nebo naopak moc malé (takže to vycházelo spíš jen nad sebe než i pod sebe). Stejně tak i ty materiály byly různé (na mě asi někdy až moc šustivé). Na víkendovky v Čechách mi to ale přijde jako lepší varianta (spíš jako pojistka), než brát sebou pokaždé stan. Díky za tip!

    • Tereza - admin

      Ahoj Petro, plachta, kterou používám a je vidět na jedné z fotek má netradiční rozměr 375 cm na 280 cm. Váží 490 g což odpovídá přibližné gramáži 50g na m². Jaký je to přesně materiál nevím, ale mohla by být podobná této: zakrývací plachta. V pohodě se pod ní vyspíme dva s tím, že z ní vytvoříme áčko a máme ji i pod sebou. Pro jednoho je možná příliš velká, teoreticky by stačila 2×3 metry, ale to nemám osobně vyzkoušené. Jednou jsem pod ní spala i v bouřce a zůstali jsme v suchu. Pořízena byla v nějakém supermarketu asi do 200 Kč, což je opravdu low cost přístřešek 😀 A jelikož je to považováno za bivakování, není problém pod ní v Čechách spát právě i v chráněných oblastech, což já jako člověk, který nerad porušuje pravidla, která mají hlavu a patu, velice oceňuji 🙂

    • Tereza - admin

      Ahoj Pavle, Tyvek používám pokud vím, že nebude pršet a plánuji spát pouze pod širákem. Pokládám ho tedy jen pod sebe. Je super lehký, pevný, ale přístřešek si z něj nedokážu úplně představit..

    • PETRA

      Tyvek jako přístřešek? To jsem ještě neviděla a nedokážu si to úplně představit. Myslela jsem, že se používá pouze jako groundsheet. Ale jestli jsi to myslel jako doplnění pod sebe k menší plachtě, tak to je určitě možná varianta. Ale pořád se mi asi víc líbí použít jeden kus (dostatečně, ale ne přehnaně) větší plachty i pod sebe a mít tak minimálně jednu stranu úplně bez větru/deště.

  • Ryan

    Ahoj, jak se ti Lanshan osvědčil na Kungsleden? Dvoumístnou variantu jsem spokojeně používal v Norsku, ale když ve Skotsku foukalo tak, až napínací šňůry zpívaly, tak už jsem se bál odletu. Jak se vyrovnal s větrem?
    Díky.

    • Tereza

      Ahoj,
      je pravda, že na Kungsledenu jsem si užila pořádně větrné noci a Lanshan to ustál perfektně. Důležité samozřejmě bylo, pořádně ho ukotvit. A pak nasadit špunty do uší, aby mě vítr nerušil a mohla jsem v klidu spát až do rána.

      Tereza

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *