spaní pod širým nebem; o blogu
Od všeho trochu

Spaní pod širým nebem aneb stan nechte doma

Spíše než spaní pod širým nebem uslyšíte termín širák.  Jedná se o způsob přenocování v přírodě bez jakéhokoli stanu či přístřešku. Jednoduše pod hvězdami. V Americe používají idylický termín pro tento způsob přespání. Cowboy camping. Spaní na způsob honáků dobytka.

Opět starý známý strach

Strach z neznámého. Strach z toho, že nás nechrání stěny stanu. Snad před srnami a divokými prasaty. Ne-li dokonce medvědy. Nebo před nežádoucími lidskými návštěvníky. Ti všichni z nás mají ještě větší strach než my z nich. Divoká zvířata rozhodně nestojí o setkání s vámi či dokonce konflikt, který by oni sami vyvolali. A lidi? Nikomu se nechce zjišťovat, kdo je tam na kraji lesa zachumlaný ve spacáku. Pro většinu budete podivín, se kterým je lepší si nic nezačínat.

 

Výběr místa

Při spaní pod širým nebem je výběr místa důležitější než třeba při stavbě stanu. Jelikož vás nic nechrání před větrem, chladem ani deštěm je třeba být při hledání místa preciznější.

  1. Vyhnete se místům u potoků, řek a jezer Přestože se jedná o romantickou lokalitu a budete to mít blízko ke zdroji pitné vody, v noci vás nepochybně překvapí chlad a kondenzace rosy na vašem spacáku.
  2. Podobné to bude na otevřené louce. Samozřejmě pokud nechcete přijít o výhled na hvězdy, budete se muset smířit s tím, že během dne budete muset dosušit provlhlý spacák.
  3. Vrcholky hor, skýtají krásné výhledy, ale vítr může noc dosti znepříjemnit. Výrazně ovlivňuje pocitovou teplotu, a tudíž vám může být pěkná zima.
  4. Zvolte raději místo v závětří. Za keřem, stromem, nebo v lese, případně u jeho okraje.
  5. Pro klidnou noc zvolte plácek dál od cest, stezek a domů. Nikdo z nás nechce, aby kolem něj chodili opozdilci či ranní ptáčata.
 

Proč spát pod širým nebem

  1. Nemusíte se zdržovat se stavěním stanu či přístřešku. Stačí si dát na zem nějakou plachtu, igelit nebo tyvek, na to karimatku, spacák a je na noc vše připraveno.
  2. S tím souvisím i rychlejší vybalování a zabalování věcí do batohu.
  3. Nemusíte s sebou tahat těžký a objemný stan či přístřešek.
  4. Při usínání vám dělají společnost hvězdy. V případě, že jste si vybrali místo, odkud je na ně aspoň trochu vidět.
  5. Není hezčího probuzení, než když první co vidíte, jsou sluneční paprsky, stromy a svěží zeleň.
  6. Můžete si užít krásné výhledy při usínání i vstávání, pokud se smíříte s podstatně chladnější nocí.
  7. Jste více v kontaktu s přírodou. Užijete si pobyt venku se vším všudy.
  8. Bivakování v Čechách je na většině míst včetně národních parků a CHKO povolené na rozdíl od stanování. Bivakování je jinak řečeno spaní pod siřákem.
 

Samozřejmě to má i pár nevýhod

  1. Máte menší pocit bezpečí. Přestože ve stanu máte jen imaginární pocit, že jste víc v bezpečí.
  2. Více vás potrápí povětrnostní vlivy. Zmoknout v noci není nic příjemného. Hlavně když vás čeká ještě několik dní na cestě a vy máte vše mokré. Mimo to si užijete o několik stupňů vetší chlad a také rosu na vašich věcech.
  3. Spaní pouze pod širákem, můžete zvolit převážně jen pro kratší treky. Po zjištění předpovědi, která hlásí několik následujících dní bez deště.
  4. Nemáte takové soukromí. Především, když cestujete s větší skupinou.

Koukněte tedy na předpověď, sbalte si pár věcí a vyražte pod šiřák. V létě je nejlepší doba, kdy si užít tento způsob nocování. Vezměte s sebou nějakého parťáka a někdy třeba seberete odvahu a zkusíte pod hvězdami přespat sami. Pouze vy, les, a štěkající srnec.

Budu ráda za jakýkoli komentář, ve kterém se s ostatními podělíte o své připomínky, vlastní zkušenosti či rady a tipy. Každý jsme jiný a máme na dané téma svůj názor. Toto je můj, což znamená jeden z mnoha…

sama holka na cestách; o blogu

Předchozí

Sama holka na cestách aneb není se čeho bát

ovesná kaše

Následující

Instantní ovesná kaše: Jak si ji připravit doma

Sledovat mě můžete také na:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *