Spacák: Jak vybrat pro vás ten nejlepší
Jak vybrat spacák, který bude pro vás ten nejvhodnější? Na to bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Stejně jako u karimatek, jsou u každého druhu spacáku výhody i nevýhody a na vás je určit, co považujete za nezbytné a co pro vás naopak nepředstavuje problém.
Co při výběru brát v úvahu
- Druh izolačního materiálu
- Hmotnost
- Sbalitelnost
- Teplotní určení
- Svrchní materiál
- Délka
- Klasický spacák nebo quilt
- Cena
1. Druh izolačního materiálu
Peří
Výhody
- Velmi nízká hmotnost
- Výhřevnější než syntetika při stejné hmotnosti
- Dobrá sbalitelnost, díky čemuž nezabere tolik místa
- Delší životnost oproti syntetickému spacáku
Nevýhody
- Pokud promokne nebo zvlhne, ztrácí své izolační vlastnosti
- Kompletní vysušení trvá delší dobu
- Na praní je třeba používat speciální prostředek, aby nedošlo k odmaštění peří
- Sušení mokrého spacáku se musíte více věnovat, či ho dát do sušičky
- Můžou se ze spacáku uvolňovat malá peříčka, které pak máte všude
- Dražší než syntetická varianta
Plnivost peří
Je označovaná zkratkou cuin. Čím vyšší číslovka před ní je, tím se jedná o vyšší kvalita peří. Zjednodušeně řečeno jde o schopnost určité kvality peří po uvolnění komprese mnohonásobně zvětšit svůj objem. Kvalitnější peří, které má 800 cuin, dokáže vytvořit větší objem než peří které má pouze 650 cuin při zachování stejné hmotnosti. Čím větší objem, tím dokáže i lépe izolovat. Samozřejmě si ale za lepší peří připlatíte. Setkáte se také s číslovkami s lomítkem, např. 90/10. Jedná se o procentuální poměr prachového peří a větších pírek. Prachové je z nich kvalitnější z čehož vyplívá, že čím vyšší je první číslo, tím líp.
Husí nebo kachní
Husí peří zvládne dosáhnout vyšší plnivosti než peří kachní. Z tohoto důvodů se považuje i za kvalitnější. Další nevýhodou kachního peří je, že zpravidla bývá tmavší a pokud máte svrchní materiál světlý, může skrz něj prosvítat.
Syntetika
Výhody
- Izoluje i v případě, že navlhne. Pokud je spacák zcela mokry, může i přesto dojít k podchlazení
- Levnější než péřová varianta
Nevýhody
- Vyšší hmotnost
- Objemnější
- Hůře sbalitelný
- Kratší životnost
2. Teplotní určení
Zodpovězení otázky, jaké teplotní určení potřebujete právě vy, není rozhodně jednoduché. Je třeba zvážit několik faktorů, které výběr ovlivní:
- Zda jste horkokrevní či je vám často zima i v ne zcela nízkých teplotách
- Počasí a pravděpodobné teploty ve kterých plánujete být
- V jakém oblečení spíte
- Jak teplou máte karimatku
- Zda se chcete v dané teplotě cítit komfortně, nebo vám stačí noc nějakým způsobem přečkat
Bohužel každá firma testuje teplotní určení jinak, tudíž nelze spacáky od různých výrobců zcela objektivně porovnávat. Existuje jednotný standard (EN 13537/ ISO 23537), ten však není povinný.
Standard teplotního určení
- Comfort: Pro průměrnou ženu, normální poloha, není třeba se jakkoli krčit či kroutit
- Limit: Pro průměrného muže, zejména u žen může docházet již ke třesu
- Risk: Teplota, ve které jste schopni přežít. Rozhodně si tento spacák účelně do těchto teplot neberte
Berte však toto teplotní určení trochu s rezervou. Zvažte i výše zmíněné faktory, které ve výběru hrají rozhodně neopomenutelnou roly. Každý jsme jiný a to, že se někdo cítí v dané teplotě a v daném spacáku komfortně, neznamená to, že to bude platit i pro vás. Recenze různých lidí na konkrétní spacák můžou pří výběru pomoci.
3. Svrchní materiál
Svrchní materiál je převážně z nylonu nebo polyesteru. Při pročítání popisu mnohdy narazíte na číslicí s písmenem D, které je přidružené hned za ním. To určuje tloušťku materiálu. Ultralight spacák bude mít většinou od 10D do 20D. Materiál s označením 10D bude lehčí, naopak 20D bude odolnější a více vodorepelentní.
4. Quilt
Kdo není v ultralightu nováček, často zvolí právě quilt místo klasického spacáku. Jak takový quilt vypadá? Odmyslete si záda a kapuci spacáku a máte quilt. V oblasti nohou je stejný jako klasická mumie, ale ve vrchní části vypadá spíše jako deka. Je většinou vybaven popruhy, díky kterým ho připevníte ke karimatce, aby se vám různě neshrnoval a nepouštěl k vám nežádoucí zimu. Hlavní myšlenka quiltu je ta, že materiál, zejména peří, které svou váhou v oblasti zad slehnete, ztrácí své izolační vlastnosti. Tudíž se bez této části obejdete. Tím podstatně snížíte váhu. Člověk se však musí naučit, jak s ním správně zacházet, aby jste v noci nezmrzl. Já osobně postrádám kapuci. Samozřejmě to můžete řešit kapucí od mikiny nebo čepicí.
Jakému spacáku dáváte přednost vy? Péřovému nebo raději volíte syntetický? Máte zkušenosti s quiltem? Nebo teprve zvažujete, jaký spacák pořídit? Napište mi do komentářů…
Předchozí
Karimatka: Základ spacího systému
Následující
Stan a jiné přístřešky aneb pod čím složit hlavu