Camino de Santiago

Camino de Santiago: Něco málo na úvod

Camino de Compostela je v současné době už poměrně profláklá. Rozhodně nevzbuzuje takový ,, wow efekt“ jako dřív. Většina lidí o ní minimálně slyšela a znám velké množství lidí, kteří jí i šli.

Přesto je Camino zážitek na který se nezapomíná.  Nesete si ho s sebou už na vždy. Stejně jako každou Velkou cestu. Konkrétně ve mně to vytvořilo doslova závislost na chození, jak jsem zmínila již v předchozím článku.

Vím, že o Caminu bylo napsáno mnoho. Ale o čem vlastně ne? Kdybychom nemohli psát o něčem, o čem už někdo psal, pravděpodobně by již nikdo nic nenapsal.

Mimo jiné to sem neodmyslitelně patří. Dá se říct, že to byl můj první thru-hike, který vlastně vše nastartovat. Thru – hike neboli pěší trasa, kterou člověk jde od začátku až do konce. Nemá český ekvivalent jako mnoho jiných slov. Opis tohoto slova je poměrně kostrbatý.

Nenechte se tedy odradit tím, že to není tak originální jako dřív. To už není stejně skoro nic. Možná uslyšíte věty typu ,,Ty chceš jít taky do toho Santiaga? Tam byli snad všichni. ‘‘ Řekne ti to člověk, který jezdí každý rok do Chorvatska na úplně stejné místo. Nemám však nic proti Chorvatsku.

Věřte, že to bude pro vás zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. Dlouho z něj budete žít. A stanete se nesnesitelně otravní, protože o tom budete všem neustále povídat. Ale oni vám to samozřejmě ze slušnosti neřeknou. Přestože tu historku slyšeli už třikrát. Všichni po jakýchkoli Velkých cestách se stanou otravní.

Camino del Norte

1. Kterou trasu si vybrat

Jako správný poutník byste měli vyjít přímo od dveří svého domu, ale na to většina z nás nemá dostatečnou časovou kapacitu. Proto zmíním pouze nejvýznamnější trasy ve Španělsku. Je jich více, ale to bychom zde byli do zítra.

Camino Frances

Francouzská cesta je nejtradičnější. Vede vnitrozemím, a jelikož je také nejznámější, prochází jí nejvíce lidí. Bude však nejzajímavější z historického pohledu.

 

Camino del Norte

Trasa, pro kterou jsem se, po dlouhém rozmyšlení rozhodla já.  Hlavní, co mě přesvědčilo, bylo to že, tato trasa vede podél moře a je tam podstatně méně lidí.

 

Camino Portugues

Druhá cesta, pro kterou jsem se o rok později rozhodla. Vede také podél moře a její hlavní část z Potra se dá stihnout za běžnou dovolenou.

 

Camino Primitivo

Mnoho lidí ho pokládá za nejhezčí z tras. Já jsem ho osobně neabsolvovala, ale ráda bych ho někdy šla. Dá se také stihnout během dovolené.

 

Via de la Plata

Tuto trasu chodí lidí opravdu málo, jelikož vede nejrozpálenější části Španělska.

Samozřejmě není pevně dané, kolik máte ujít kilometru. Pouze v případě, že chcete dostat dekret o absolvování Camina , musíte ujít minimálně posledních 100 km. Podle toho kolik máte času, se můžete rozhodnout, v jakém místě chcete začít. Jelikož jsem měla k dispozici 40 dní, začínala jsem v Irúnu, což je oficiální startovní místo Camina del Norte.

První den na Caminu

2. Kdy vyrazit

Podle mého názoru jsou nejlepší měsíce kdy vyrazit duben, květen, září a říjen. Jsou příjemné teploty, počasí poměrně stálé a ubytovny jsou již otevřené prakticky všechny. Pokud dáváte přednost ještě nižším teplotám a výrazně nižšímu počtu lidí dá se vyrazit klidně i v prosinci. Červenec a srpen jsou naopak měsíce, kdy je největší vedro a putuje nejvíce lidí.

3. Credencial

Na začátku trasy buď dostanete, nebo si koupíte takzvaný credencial. Dostáváte do něj v albergue nebo v restauracích každý den razítka a v Santiagu po jeho předložení dostanete dekret o absolvování Camina.

Ne vždy bylo hezké počasí

4. Trasa je dobře značená

To znamená, že i člověk bez orientačního smyslu, jako jsem já, do Santiaga dojde. Cesta je značená žlutými šipkami a v Galicii patníky odpočítávajícími kilometr do Composteli. Aby se člověk neztratil nebo aby se případně našel, skvěle poslouží také mapy.cz. Kdo chce mít úplnou jistotu, může si stáhnout různé aplikace, kde kromě mapy najdete mimo jiné informace o ubytování a restauracích.

5. O ubytování není nouze

Jedná se o takzvané albergue. Ubytování pro poutníky. Po předložení credencialu můžete za nízkou cenu spát v místnostech s ostatními poutníky. Ubytovny se od sebe velmi liší. Jak kapacitou míst, tak jak celkově vypadají a také jaké mají vybavení. Většina albergue kde jsem spala, nabízela od 20 do 35 lůžek. Když jsem se napojila na Francouzskou cestu pár dní chůze před Santiagem, pohybovalo se toto číslo i kolem 150 – 170 míst. Ceny těchto ubytoven byly většinou od 5 do 15 eur. V dnešní době samozřejmě trochu podražily. Existuji také donativo ubytovny, kde je příspěvek dobrovolný. Často v těchto albergue dostanete i jídlo a vyperou vám. Dobrovolný příspěvek však neznamená příspěvek žádný. Pokud ale špatně spíte a vzbudí vás jakýkoli šramot, tyto ubytovny pro vás nebudou. Po cestě je i mnoho penzionů a hotelů. Potkala jsem i pár lidí co si s sebou táhli stan. Stanování je však ve Španělsku oficiálně zakázané. 

Albergue - donativo

6. Jídlo a pití

Podél cesty je mnoho možností kde se najíst. O restaurace a kavárny není nouze. Mnoho z nich nabízí zvýhodněné menu pro poutníky, kde je například polévka, hlavní chod a zákusek a mnohdy k němu dostanete i lahev vína. Ceny těchto menú del día se pohybovaly většinou od 10 do 15 eur za všechny chody. Běžné potraviny byly k dostání v obchůdkách, které byly skoro v každé vesnici. Úskalí těchto obchodů byla siesta, která byla většinou od 14 do 17 hodin. V tuto dobu měly obchody zavřeno. Některá albergue měla k dispozici kuchyňku, ve které jste si mohli uvařit vlastní jídlo.

Tradiční chobotnice v restauraci

7. Na kolik cesta vyjde

Já jsem jela opravdu hodně low cost, takže mě to i s  letenkami vyšlo okolo 20 tisíc. Spala jsem každou noc v albergue ale jídlo jsem si často vařila sama nebo jsem se spokojila s bagetou a sýrem. Pokud ale spíte v penzionech, snídaně, obědy i večeře si kupujete v restauracích, může vás to vyjít i na 50 eur za den a víc. Tedy přibližně 50 tisíc za měsíční cestu. Je to o tom, jaký komfort si chcete dopřát a kolik jste ochotní utratit.

Albergue - ubytování pro poutníky

8. Co s sebou

Jaké vybavení si sebou sbalit? Nijak zvlášť nezáleží, na jak dlouho jdete, ale spíš jaké máte s balením zkušenosti. A k jakým informacím se před cestou dostanete. Vybavení budu věnovat samostatný článek, proto se zde o tom nebudu nijak zvlášť rozepisovat.

Budu velice ráda za jakýkoli komentář, ve kterém se s ostatními podělíte o své připomínky, vlastní zkušenosti či rady a tipy. Každý jsme jiný a máme na dané téma svůj názor. Toto je můj, což znamená jeden z mnoha…

Předchozí

Dálková chůze aneb jak jsem se zamilovala

Následující

7 důvodů proč vyrazit do Santiaga de Compostela

Sledovat mě můžete také na:

5 komentáře

 • Camino i PCT

  Milá paní, (slečno se prý už nepíše) Jandová,
  vše píšete naprosto profesionálně, přehledně, informace naprosto úžasné máte můj obdiv a mnoho lidem to ve všem pomůže! I já si vzal své!! Na Caminu jsem byl několikrát a ušel přes 5 tisíc km bylo to vše úžasné mám příjemný pocit ze všech cest a na Via de la Plata vzpomínám hodně často, protože jsem trpěl špatně plánoval vodu a bylo to do Santiaga 1007km.Chodim pak na konec světa, Fisterra i Muxia to musí být!
  Letos jsem měl jít PCT a to 8.5. vše v kapce i vyřízeno, ale Covid 19 utnul vše. Když Bůh dá tak 2021! Mám obavy v USA, neumím řeč jen trochu, ale doufám, že to zvládnu. Vám vše nejlepší hodně štěstí zdraví a díky za komentáře!!
  Zdravím
  Erben

  • Tereza - admin

   Ahoj Erbene,

   jsem ráda, že ti přijdou mé články užitečné. To byl účel. Je škoda se o zkušenosti nepodělit s těmi, kterým můžou některé informace usnadnit přípravu. Co se týče PCT, bohužel pro nás všechny, kteří jsme ho letos měli jít , to byla krutá rána. Přece jenom jsme se na tento trail chystali dlouho a přípravě jsme obětovali mnoho času i peněz. Jediné co nám všem teď zbývá, je čekat a věřit..Držím palce ať ti to dobře šlape i nadále..A třeba PCT vyjde již příští rok..
   Tereza

 • Ina

  Moc dekuji za tve clanky. Uzasna inspirace a tipy na cesty 👍 Ja sla loni Camino Portugues a byl to pro me nezapomenutelny zazitek. Slo o muj prvni “thru-hike” a ke konci mi bylo do breku, ze uz to konci. Chapu lidi, co to maji jako zivotni styl. Doufam, ze mi to pristi rok vyjde a vyrazim zase na Camino, rada bych zkusila i jinou a snad i delsi cestu. Preji spoustu krasnych zazitku z cest a budu se tesit na dalsi clanek 😊

  • admin

   Ahoj,
   moc mě těší, že se ti mé články líbí. A neméně také to, že jsi již něco takového měla možnost zažít. Věřím, že se ti povede do své sbírky zážitků přidat nejedno další dobrodružství.

   Buen Camino,
   Tereza

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *