Šumava
Výběr vybavení

Filtr na vodu: Sawyer Mini vs. Katadyn BeFree

Filtr na vodu je další nepostradatelnou součástí mojí výbavy. Díky němu jsem nezávislá na zdrojích pitné vody jako jsou studánky či kohoutky, které v některých místech nejsou k dispozici po mnoho desítek kilometrů. Filtr využijete k vyčištění vody z potoka, řeky či jezera, kde nehrozí znečištění chemickými látkami, hnojivy a těžkými kovy. Tentokrát článek nebude tak obecný jako ty předchozí zaměřené také na výběr vybavení. Porovnám konkrétní dva filtry na vodu, které osobně používám.

Nejsem sponzorována žádnou firmou či kýmkoliv jiným a níže zmíněné filtry jsem si koupila za svoje vlastní peníze. Jedná se pouze o můj objektivní názor.

Sawyer Mini

Tento filtr jsem si pořídila jako první. Je schopný odfiltrovat 99,99999 všech bakterií a parazitických prvoků. Jelikož se jedná výlučně o mechanický filtr, který neobsahuje žádné UV světlo ani chemii, nedokáže zbavit vodu virů. Jeho váha činí 65 g. Součást balení je pytlík do kterého naberete špinavou vodu a tu pak pomocí mačkání protlačíte do čisté nádoby. Výrobce uvádí průtok 1,7 l/min., ale reálně se vám to nikdy takto rychle nepovede. Je třeba ho také dostatečně často čistit zpětným průplachem pomocí velké stříkačky, která je součástí balení. 

Výhody

 • Nízká hmotnost
 • Jeho životnost je neuvěřitelných 375 000 přefiltrovaných litrů
 • Variabilita (lze našroubovat na jakoukoliv klasickou PET lahev)
 • Vysoká účinnost odstraňování bakterií a parazitických prvoků
 • Odstraňuje také drobné mechanické částečky

Nevýhody

 • Filtrace vody trvá dlouho, díky poměrně pomalému průtoku
 • Musí se vynaložit větší úsilí při stlačování pytlíku se špinavou vodou, což pocítí zvláště ženy
 • Musí se dávat pozor aby nezmrzl, mohl by se nevratně poškodit a stát se nefunkčním
 • Nutnost nést navíc stříkačku na zpětný průplach filtru
filtr na vodu
Sawyer Mini

Existuje také varianta Sawyer Squeeze, která je zvětšeninou výše zmíněného filtru. Více se o něm nebudu rozepisovat, jelikož s ním nemám osobní zkušenosti. Údajně je filtrace rychlejší něž pomocí Mini verze.

Katadyn BeFree

Jedná se o mechanický filtr stejně jako je tomu u značky Sawyer. Proto způsob fungování těchto dvou filtrů bude shodný. To samé platí i o neschopnosti zničit viry. Účinnost, která je jen neznatelně menší, činí 99,9999 % zachycených bakterií. Váha je také velmi podobná. Hmotnost filtru je 63 g.  Proplach se provádí protřepáním v lahvi s vodou nebo vymácháním filtrační kartuše.

Výhody

 • Nízká hmotnost
 • Opravdu rychlé filtrování, díky velkému průtoku (výrazně rychlejší oproti verzi Sawyer Mini)
 • Minimálního úsilí potřebné k protlačení vody skrz filtr
 • Vysoká účinnost odstraňování bakterií a parazitických prvoků
 • Odstraňuje také drobné mechanické částečky
 • Díky sportovnímu pítku můžete pít pohodlně rovnou z lahve

Nevýhody

 • Není kompatibilní s běžnými PET lahvemi, dá se použít pouze s lahví Katadyn nebo Hydrapak
 • Nízká životnost, dokáže přefiltrovat pouze 1 000 litů
filtr na vodu
Katadyn BeFree

Který je lepší

Co se týče rychlosti filtrace a snadnosti protlačení vody skrz filtr, bezkonkurenčně by zvítězil Katadyn BeFree. Avšak jako velkou nevýhodu považuji to, že ho nemůžete našroubovat na jakoukoliv láhev. Pokud se vám Katadyn láhev protrhne někde v terénu, jste prakticky bez filtru. Naopak Sawyer v tomto případě našroubujete na jakoukoliv plastovou láhev, kterou seženete kdekoliv. Co z toho vyplívá? Katadyn bych si vzala na kratší traily, kde není problém se v případě nutnosti dostat do civilizace. Sawyer je za mě favoritem na dlouhý klidně i několikaměsíční thru-hike (trail, který jdete celý od začátku do konce), kde jste někdy i více jak týden mimo civilizaci.

Jaký používáte filtr na vodu vy? Máte vyzkoušenosti s filtrem Sawyer Squeeze? Je o mnoho rychlejší než Mini verze? Dáváte přednost jinému způsobu čištění vody? Nebo se spoléháte výlučně na studánky a čisté horské potoky? Napište mi do komentářů…

nádobí

Předchozí

Outdoorové nádobí: V čem si venku uvařit a čím se najíst

Následující

Jak jsem opět nevyrazila na Pacific Crest Trail

Sledovat mě můžete také na:

Jeden komentář

 • Šárka

  Chtěla bych nějaký filtr koupit, moc se mi líbí tvůj článek, ale podle něj mi nepřijde ani jeden z těch dvou filtrů dokonalý. Není ještě nějaký další, který by filtroval vodu rychle, byl kompatibilní s PET láhví atd.? Jinak používám láhve Platypus, možná existuje nějaký přímo na ně. Ať ti to pořád tak šlape:-).

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *