Jak probíhalo založení tohoto blogu
O založení blogu jsem uvažovala poměrně dlouho. Díky tomu, že jsem nakonec na plánovaný Pacific Crest Trail neodjela, jsem si našla potřebný čas k jeho spuštění. Nejsem žádný IT specialista, proto to vezmu z pohledu absolutního laika, který počítačům vůbec nerozumí. Bohužel jsem neměla nikoho, kdo by mi s tím poradil. Z tohoto důvodu jsem si na všechno musela přijít sama. Je více způsobů, jak si blog založit, já se však budu věnovat pouze tomu, pro který jsem se nakonec rozhodla. Mnoho lidí, kteří vyrážejí na nějaký delší trail uvažuje o založení blogu. To je hlavní důvod, proč jsem se rozhodla tento článek napsat.
Založte si blog s předstihem
Jestliže se chystáte na nějakou velkou cestu, o které chcete psát blog, založte si ho s dostatečným předstihem. Bude vám nějakou chvíli trvat než se seznámíte s tím jak co funguje a najdete si pro vás ideální vzhled stránek. Pokud na cestě budete mít již vše zautomatizované, podstatně to usnadní vaši práci.
Kroky potřebné k založení blogu
- Vymyslet si název domény
- Zkontrolovat zda je vámi vybraná doména volná
- Zaregistrovat si doménu u firmy, která se tím zabývá
- Zakoupit webhosting u poskytovatele, který tuto službu nabízí
- Zaktivovat si WordPress
- Zvolit si šablonu stránky
- Stáhnout si potřebné pluginy
- Aktivace SSL certifikátu
- Propagace vašeho blogu. Ta už není zapotřebí přímo k založení, ale neobejdete se bez ní.
1. Název domény
Jedná se o poměrně zásadní rozhodnutí. Proto je třeba si název domény důkladně promyslet. Vyhraňte si na něj dostatečné množství času a výběr neuspěchejte. Já si zapisovala nápady po několik týdnů a až následně se finálně rozhodla.
Co brát v úvahu:
- Na první pohled by mělo být jasné o čem stránka přibližně bude
- Doména by měla být jednoduchá a tím i snadno zapamatovatelná
- Zkuste se vyhnout příliš dlouhým názvům
- Pokud je to možné nevolte jméno, ve kterém jsou zdvojená písmena a pomlčky
2. Je vaše doména volná?
Nejedná se o placenou reklamu. Pouze sdílím své osobní zkušenosti se založením blogu.
Například na stránkách https://www.wedos.cz/domeny je možné si ověřit, zda vámi zvolenou doménu již někdo nemá zaregistrovanou. Často se dá název ponechat, pouze zvolit jinou koncovku (.cz, .com, .eu, .org).
3. Registrace domény
Opět jsem zvolila firmu Wedos. Jedná se o českou firmu a jejich internetová stránky jsou dostatečně přehledné a jasné i pro někoho jako jsem já, tedy člověka, který tomu vůbec nerozumí. V době, kdy jsem si blog zakládala, probíhala akce, kdy při zakoupení webhostingu u této firmy jsem dostala doménu zdarma. Samostatná registrace domény s .cz koncovkou by jinak vyšla na 175 Kč na rok.
4. Zakoupení webhostingu
Webhosting je pronájem prostoru, na kterém můžou vaše webové stránky fungovat a být neustále online. Díky této službě nemusíte mít vlastní server na kterém blog běží. Bez něho se jednoduše neobejdete. Mě vyšel roční webhosting u firmy Wedos na 479 Kč včetně domény zdarma.
5. WordPress
WordPress je software, který umožňuje vytváření webových stránek a blogů. Jedná se pravděpodobně o nejpoužívanější software tohoto druhu. Můžete si ho stáhnout buď přímo ze stránek https://wordpress.org/ (nezaměňovat se stránkou wordpress.com), nebo přes webhosting, stejně jako jsem to udělala já. Po jeho zaplacení se mi tato možnost zpřístupnila přímo v mém uživatelském účtu.
6. Šablona webové stránky
Šablona určuje jak bude vypadat základní vzhled vaší stránky, jaké budou předem nainstalované pluginy (co bude šablona sama o sobě umět) a co vše bude podporováno. Na https://wordpress.org/themes/ si můžete vybrat z neuvěřitelného množství variant. Jelikož jsem nevěděla, co vše by měla umět, vybírala jsem podle vzhledu a její oblíbenosti. Popisu, co vše šablona umí, jsem prakticky nerozuměla. Pokus, omyl. Nainstalovala jsem si jednu z nich, vyzkoušela jsem, jak se mi s ní pracuje a pokud mi nevyhovovala, zkusila jsem jednoduše nainstalovat jinou. Tento postup jsem zopakovala nesčetněkrát. Nakonec jsem zvolila šablonu s názvem Ashe.
7. Pluginy
Plugin je část software, který nemůže nefungovat samostatně. Díky jejich instalaci rozšíříte funkce vašeho webu. Pluginy jsou kapitola sama o sobě, proto to vezmu velmi zkráceně. Respektive uvedu pouze ty, co jsem si zvolila já. Stejně jako u šablon, jsem nevěděla jaké potřebuji. Instalace provádíte přes vaši administrátorskou zónu.
- Akismet Anti-Spam – chrání váš blog před spamy
- Annual Archive -archivuje vaše články a rozděluje po dnech, měsících či rocích
- Autoptimize – optimalizuje chod vašeho blogu
- Classic Editor – editor vkládaného a publikovaného textu
- Custom Post Type Date Archives – další archiv s jiným rozložením
- Elementor – úprava textu, vkládání obrázku a mnoho dalšího, co potřebujete pro vytváření článků
- Expanding Archives -další archiv s jiným rozložením
- Max Mega Menu – potřebný pro vytvoření menu na hlavní stránce
- MC4WP: Mailchimp for WordPress – rozesílání newslettrů
- Really Simple SSL – certifikát zabezpečenosti webu
- SSL Zen – Free SSL Certificate & HTTPS Redirect for WordPress – certifikát zabezpečenosti webu
- WP Statistiky – statistiky návštěvnosti vašich stránek
- Yoast SEO – optimalizace pro vyhledávače např. Google (aby vás snadno vyhledal)
8. SSL certifikát
Pokud si zakoupíte SSL certifikát, změní se poznámka před vaší doménou z ,,Nezabezpečeno” na malý visací zámeček. Nejprve jsem si nainstalovala výše uvedené pluginy (pravděpodobně by stačil jeden, ale mám tam pro jistotu oba) a poté jsem si certifikát zařídila přes poskytovatele webhostingu. Byl to pro mě oříšek, jelikož se mi to stále nedařilo nějakým způsobem nainstalovat. Jednou se mi dokonce podařilo odinstalovat SSL plugin s aktivním certifikátem. Díky tomu se místo zámku zase před mojí doménou zobrazovalo ,,Nezabezpečeno”. Nakonec se mi to nějakým zázrakem povedlo, ani pořádně nevím jak. Opět způsob pokus, omyl. Pořízení SSL certifikát mě stálo 109 Kč na rok.
9. Propagace
Ze začátku můj blog četli pravděpodobně pouze moji příbuzní a kamarádi. S propagací jsem začala přibližně po patnácti publikovaných článcích. Aby ti, co ke mně zavítají, měli co číst. Pokud máte zveřejněny např. pouze čtyři články, nebudí to valný dojem a je možné, že dotyčný se díky tomu již nevrátí. Propojila jsem v rámci propagace blog s Facebookem a Instagramem. Tyto sociální sítě jsou skvělý sluha, ale špatný pán. Pokud umíte využít jeho potenciál, zaručeně vám zvýší návštěvnost vašich stránek.
Plánujete si založit blog, nebo již nějaký spravujete? Jakým způsobem jste ho zakládali? Jsou pro vás počítače hračka, nebo jste stejně jako já udělali zkoušky z informatiky s odřenýma ušima? Napište mi do komentářů…
Předchozí
Výšková nemoc: Jak ji předcházet
Následující
Přechod Národního parku Velká Fatra
2 komentáře
Dušan
Děkuji za velice pěkný a podrobný popis založení blogu.
Jen něco ke karimatkám. Karimatky Thermarest Neo Air Xlite používáme s přítelkyní už dva roky. Je to neuvěřitelně příjemná změna proti pěnové Z-lite. Přítelkyně má holčičí a já klasiku velikost regular. Jen je pravda, že tepelný odpor se časem snižuje, protože požíváním se pomalu drolí vnitřní odrazová plocha. Ale to je úděl všeho a hlavně ultralight věcí. Zatím za dva roky nemáme žádný defekt (naspáno cca 60 nocí).
Tereza - admin
Jsem ráda Dušane, že ti přijdou články užitečné. To je vlastně důvod, proč tohle všechno tvořím 🙂 Co se týče karimatek, tak s tebou souhlasím. Taky už vnímám, že se vnitřní odrazová folie opotřebovává, ale s tím člověk musí počítat. Já jsem také zvolila dámskou verzi. Oceňuji vyšší R-value oproti klasické variantě a jelikož jsem do výšky zase až tak nevyrostla délka 168 cm mi bohatě stačí 🙂 Co mi přijde také skvělé je doživotní záruka u Thermarestu, která není pouze na papíře, ale řeší ji velmi pro-zákaznický.